Biurowiec na miarę dwudziestego pierwszego wieku


Efektywne prowadzenie biznesu jest dziś bardzo trudne. Duża konkurencja sprawia, że ciężko jest cały czas utrzymać się na powierzchni w morzu innych firm. Jak zatem prowadzić firmę, by stała się ona solidna i wiodła prym wśród innych spółek? Wydaje się, że dużo zależy od tego, w jakiej lokalizacji znajduje się siedziba. Wielu inwestorów swoje fundusze kieruje dziś w budowę nowoczesnych i innowacyjnych biurowców, które potem przeznaczone są na wynajem dla firm. Warto wspomnieć, iż rzeczywiście bardzo szybko wszystkie takie pomieszczenia znajdują swoich najemców. Zainteresowanie nowo powstałymi biurowcami potwierdza więc, że właściciele firm zwracają wielką uwagę na to, by ich siedziby były nie tylko praktyczne, ale również nowoczesne i wzbudzające zachwyt nie tyle pracowników, co klientów. Pozostaje jednak pytanie, co tak naprawdę zachwyca dziś nasze społeczeństwo? Jaki powinien być idealny biurowiec i gdzie powinien się znajdować? Odpowiedź na te pytania wcale nie jest taka prosta, bowiem trudno wśród powstających obecnie obiektów wyodrębnić na ich podstawie zbiór cech, które powinien idealny biurowiec posiadać.

Idealna lokalizacja biurowca

Przed każdym inwestorem, który chce zainwestować w nowoczesny biurowiec zostaje postawione takie samo pytanie. Mianowicie, gdzie ma ów biurowiec powstać. Opcje zazwyczaj są dwie. Budynki tego typu powstają bowiem albo na obrzeżach dużych miast, albo w samym ich centrum. Z pewnością bardziej kosztowna inwestycja dotyczy tej drugiej opcji. Poza tym pojawia się pewien problem, ponieważ w dużych miastach infrastruktura w centrum jest tak gęsta, że często na nowe budynki nie ma po prostu miejsca. Niektóre miasta mają jednakże wiele niezagospodarowanej przestrzeni pomiędzy centrum a obrzeżami miasta. Wydaje się, że taka lokalizacja może być jednym z najlepszych wyborów. Przede wszystkim dlatego, że potencjalni przyszli pracownicy czy klienci łatwo mogą dotrzeć do biur ze ścisłego centrum, a z kolei wyjazd z miasta nie będzie wymagał od nich stania w kilkudziesięciominutowych korkach w czasie godzin szczytowych. Przykładem takiej lokalizacji jest ulica Piątkowska w Poznaniu, gdzie niedawno powstał nowy biurowiec. Podobnych biurowców z pewnością jest jednak więcej. Najlepiej oczywiście, jeśli w pobliżu takich obiektów znajdują się przystanki komunikacji miejskiej oraz punkty handlowo-usługowe. W dużych miastach nie jest jednak o takie wyznaczniki trudno, ponieważ sieć komunikacyjna jest w nich bardzo rozwinięta. Często autobusy i tramwaje docierają nawet na obrzeża danego miasta.

Jak powinna wyglądać elewacja biurowca

w firmieProjektanci tego typu budynków wciąż prześcigają się w coraz to bardziej ekstrawaganckich pomysłach. Należy jednak wspomnieć, że dziś w Polsce doskonale sprawdza się minimalizm. Jest on najbardziej akceptowany przez sporą część społeczeństwa. Minimalizm bynajmniej nie oznacza, że nowe budynki są w jakimś stopniu nudne. To właśnie prosty, ale oryginalny układ brył wygrywa dziś z nadmiernym zdobnictwem i abstrakcyjnością. Jakby jednak nie było, trudno wyodrębnić dziś jeden styl, w jakim powstają biurowce. Na uwagę z pewnością zasługuje wspomniany wyżej wieżowiec, którego elewacja jest jedną z najnowocześniejszych elementów tego typu nie tylko w Polsce, ale także na rynku europejskim.

Podwyższony standard to dziś podstawa

Przyszli najemcy pragną poczuć się w swoich biurach komfortowo i bezpiecznie. Nic więc dziwnego, że nowo powstałe biurowce budowane są na podstawie najnowocześniejszych technologii przy użyciu solidnych i trwałych materiałów. Warto również wspomnieć o szeregu zabezpieczeń wprowadzanych w celu zminimalizowania zagrożeń wewnętrznych, jak i wewnętrznych. Biurowce zazwyczaj posiadają dwudziestoczterogodzinną ochronę nie tylko w postaci monitoringu, ale także dzięki wynajętym firmom ochroniarskim. Dodatkowo należy również dodać, że nowoczesne budynki wyposażone są w nowoczesne urządzenia, takie jak windy, klimatyzacja czy alarmy przeciwpożarowe. Jeśli chodzi o powierzchnie biurowe, często wprowadzane są innowacyjne rozwiązania. Polegają one na tym, iż nie ma określonych pomieszczeń do wynajęcia. Sam wynajmujący może określić metraż, którego potrzebuje. Następnie dopiero wtedy najemca przystępuje do zagospodarowania wynajętej przestrzeni, również jeśli chodzi o organizację pomieszczeń.

Stanowiska pracy na najwyższym poziomie

Projekt nowoczesnego biurowca zakłada przede wszystkim zadowolenie i poczucie komfortu ze strony przyszłych pracowników. Dlatego też od początku do końca każdy element ma sprzyjać ich pracy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych szyb okiennych, takich jak te, które znajdują się w biurowcu. Na czym polega ich fenomen? Przede wszystkim na tym, iż przepuszczają one odpowiednią ilość promieni słonecznych. W ten sposób w pomieszczeniach panuje odpowiednie natężenie światła dziennego, co sprzyja zwiększeniu efektywności pracy pracowników. Warto również zauważyć, że obecność klimatyzacji umożliwia montowanie okien, które nie są otwierane. Takie zastosowanie jest o wiele bardziej praktyczne i coraz częściej stosowane.

Nowoczesny biurowiec musi być więc bezpieczny i komfortowy. Wydaje się, że dziś to jego podstawowe cechy. Trudno jest stwierdzić jakimi wytycznymi kierują się projektanci podczas tworzenia wstępnego projektu elewacji czy wyglądu wewnętrznego obiektu. Tak naprawdę liczy się zapewne przede wszystkim indywidualne zdanie każdego architekta. Być może to całkiem dobre rozwiązanie, dzięki któremu dziś możemy podziwiać w Polsce naprawdę niesamowite biurowce. Są one przez wielu traktowane nie tylko jako siedziby biur i punktów handlowo-usługowych, ale także jako budynki, które zwracają swoją uwagę wspaniałą formą architektoniczną czy wysokim poczuciem estetyzmu. Szare i proste biurowce coraz częściej zostają wyburzane na rzecz nowych projektów. Jeśli wiąże się to jednak z podwyższeniem standardów oraz poprawą jakości pracy różnych pracowników, z pewnością powinniśmy być z takiego obrotu sprawy zadowoleni.