Dobrze urządzona kuchnia to podstawa!


Nie zawsze posiadamy odpowiednie środki finansowe czy też nieskończoną ilość kreatywnych pomysłów, żeby w przestrzeni naszego domu stworzyć kuchnię na miarę własnych potrzeb i oczekiwań, dlatego coraz częściej korzystamy z pomocy fachowców, którzy nie tylko wiedzą w jaki sposób powinny być porozmieszczane meble i sprzęty kuchenne, ale także są w stanie dopasować całość do wizerunku pozostałych pomieszczeń znajdujących się w naszych domach oraz naszych upodobań. Oczywiście nie każdy z nas posiada odpowiedni zasób finansowy, aby swobodnie selekcjonować najpotrzebniejsze elementy, dlatego coraz częściej poszukujemy wsparcia w internecie, czytając rozmaite artykuły lub korzystając z darmowych aplikacji, za pośrednictwem których mielibyśmy możliwość samodzielnego zaprojektowania wnętrza, zgodnie z ustalonymi wskazówkami.

Oczywiście nie zawsze nasza kuchnia jest na tyle przestronna i ustawna, że jedynym wyzwaniem jest wybór koloru ścian czy warstwy kolorystycznej mebli, zwłaszcza, że w większości przypadków nasze kuchnie są nieustawne, ciasne i posiadają nietypowe skosy, które próżno zabudowywać za pośrednictwem standardowych mebli kuchennych. Ze względu na to, że w sklepach stacjonarnych znajdziemy raczej takie elementy, które po prostu będą się sprzedawać, możemy nie wiedzieć, że producenci sprzętów i mebli każdego sezonu dostarczają kolejne pomysły na kreatywne rozwiązania projektowe. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy podołamy z projektowaniem, powinniśmy skorzystać z profesjonalnego wsparcia, dzięki czemu nie tylko skrócilibyśmy czas poszukiwania odpowiednich urządzeń, ale i zaoszczędzilibyśmy – co może wydawać się niektórym dość zaskakujące – budżet przeznaczony na remont. Im bardziej zorganizowane działanie, tym lepiej, dlatego zawsze możemy zgłosić się do projektującego kuchnie na zamówienie Studio Villa lub też każdego innego, które akurat cieszy się w naszym otoczeniu doskonałą opinią. Poczta pantoflowa sprawdza się w każdym przypadku, dlatego raczej powinniśmy unikać firm, które nie posiadają własnego portfolio lub są przedsiębiorstwem, które jest nieznane w swoim środowisku. O ile nie jest to firma, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, powinniśmy mieć się na baczności. Korzystając z wirtualnych źródeł możemy przebierać w ofertach, dlatego nie powinniśmy się też martwić, że chcąc zaprojektować wnętrze będziemy musieli do końca życia spłacać zaciągnięty na tę okoliczność kredyt.

Niemal każdy profesjonalny sklep meblowy posiada na etacie swojego architekta, dlatego z powodzeniem możemy zgłaszać się w celu naszkicowania idealnego układu kuchni. A ten musi być naprawdę idealny, o czym z pewnością wiedzą doskonale wszyscy ci, którzy spędzają w swojej kuchni zdecydowanie za dużo czasu i to wcale nie dlatego, że uwielbiają gotować i smażyć. Najlepszą ilustracją dla tego w jaki sposób powinna być urządzona kuchnia są działający zawodowo kucharze w restauracjach, ponieważ ich stanowiska pracy są zorganizowane tak, aby nie było konieczności oddalania się z miejsca pracy. Zawodowcy mają pod ręką wszystko to, czego aktualnie potrzebują, dlatego jeżeli na co dzień przemieszczamy się po całej kuchni w celu sięgnięcia po sztućce albo naczynia, powinniśmy zakładać, że z naszym wnętrzem jest coś nie tak. Funkcjonalność to podstawa w każdej sytuacji, dlatego jeżeli zależy nam na dobrze urządzonej całości możemy zajrzeć na poszczególne portale i zwrócić uwagę na to w jaki sposób tworzone są idealne ciągi robocze, dzięki którym – niezależnie od tego jak dużym wnętrzem dysponujemy – bylibyśmy w stanie działać za każdym razem równie efektywnie. Wielu z nas zakłada, że nie ma sensu projektować kuchni, która ma kilka metrów kwadratowych, a współpraca z architektem jest kaprysem bogaczy, ponieważ to właśnie ciasne pomieszczenie wymaga interwencji profesjonalisty bardziej niż przestronne salony, w których wszystko da się wstawić, niezależnie od odgórnego projektu.

Mała kuchnia to wyzwanie, ponieważ musi być tak samo funkcjonalna, jak duże wnętrze, przez co na niewielkiej powierzchni muszą znajdować się duże lodówki, piekarniki, miejsce na naczynia i garnki a także podstawowe blaty robocze, na których swobodnie można by przygotowywać produkty spożywcze do dalszej obróbki. Ze względu na to, że nie zawsze w sklepach stacjonarnych zapoznamy się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i kreatywnymi propozycjami producentów, warto zajrzeć do biura architektonicznego chociażby po to, aby zapytać się co aktualnie jest w stanie zapewnić naszej kuchni sto procent funkcjonalności. Być może będą to wygodne wysepki, które mogą ukrywać w sobie stołki do siedzenia, a może szafki narożnikowe, które znakomicie sprawdzą się jako element zagospodarowujący każdy centymetr kwadratowy pomieszczenia. Dobrze urządzona kuchnia to podstawa, dlatego nie żałujmy pieniędzy i traktujmy kuchnię jak serce całego naszego domu, a remont jak długoterminową inwestycję, która z całą pewnością szybko się zwróci i sprawi, że będziemy gotować i piec tak chętnie, jak nigdy dotąd.