Kilka słów o dekoracji wnętrz


Dekoracja wnętrz nie należy do spraw najłatwiejszych o czym z pewnością każdy chociaż raz w życiu miał możliwość się przekonać. Nadmiar elementów dekoracyjnych, przepych oraz nieustannie poszerzające się propozycje producentów z jednej strony dostarczają nam całą paletę możliwości, z drugiej jednak sprawiają, że stajemy się coraz bardziej zmęczeni ewentualnymi poszukiwaniami dokładnie takich przedmiotów, które byłyby nam potrzebne.

Nadmiar w wyborze utrudnia też selekcję, ponieważ zmusza nas do ciągłej rezygnacji z czegoś na rzecz czegoś innego, nietrudno więc zrozumieć dlaczego tak wiele osób nienawidzi wszelkiego rodzaju remontów czy zabawy w aranżacje wnętrz. Trendy nieustannie się zmieniają, w sklepach pojawiają się kolejne propozycje materiałów wykończeniowych, a z gazet krzyczą do nas kolejne propozycje aranżacji, dlatego też jeżeli czujemy się zagubieni w nadmiarze propozycji, nie będziemy specjalnie cieszyć się z możliwości zabawienia się w architekta własnej przestrzeni. Ze względu jednak na to, że upiększanie przestrzeni jest bardzo często podstawowym wyznacznikiem naszego funkcjonowania w świecie, ostatnimi czasy pojawiło się mnóstwo nowych możliwości, pozwalających na dekorowanie wnętrz w tani, szybki i prosty sposób. W sprzedaży, głównie internetowej, znaleźć można kolorowe fototapety oraz klasyczne tapety papierowe, które jednak współcześnie posiadają szereg dodatkowych funkcji i całą masę odcieni kolorystycznych. Mamy też możliwości inwestowania w eleganckie firany oraz kolorowe meble, dzięki czemu każdy, nawet najdrobniejszy przedmiot przybiera momentami formę małych dzieł sztuki. Oczywiście nie zawsze możemy pozwolić sobie na wszystko o czym tylko marzymy, zwłaszcza, że nasze zabiegi powinny odpowiadać przede wszystkim temu, co znajduje się już na stanie naszego mieszkania czy domu. Działając na polu estetycznym powinniśmy opierać się przede wszystkim na grze kontrastów i przeciwieństw, ponieważ wybierając ze sklepowych półek wszystko to, co modne, bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę dzielącą elegancję od kiczu.

żaluzjeDlatego też jeżeli na powierzchni naszych ścian położyliśmy barwne tapety, najrozsądniejsze będzie dopasowanie prostych, jednokolorowych mebli, foteli czy zasłon, ponieważ okna są dzisiaj jednymi z tych elementów, które dekorowane są najczęściej. Im bardziej minimalistyczne jest nasze wnętrze tym na większą swobodę możemy pozwolić sobie dekorując okna, zatem w przypadku gładkich mebli i monochromatycznych ścian możemy zainwestować w bardziej barokowe zasłony w kolorowe pasy, firany finezyjnie przerzucone przez karnisze czy też matowe folie z odpowiednimi motywami na przykład z bajek, które świetnie sprawdzą się w pokojach zabaw i sypialniach dziecięcych lub też bardziej wyszukanymi motywami trawy, chmur czy kwiatów, dzięki czemu uzyskujemy efekt porównywalny do fototapet naklejanych na ściany. Niezależnie więc od tego czy posiadamy okna dachowe czy też proste dwuskrzydłowe okna w plastikowych ramach, możemy z powodzeniem inwestować w kolorowe lub zupełnie gładkie akcesoria, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność okien jednocześnie pozwalając na estetyzację przestrzeni, w której na co dzień funkcjonujemy. A jak wiadomo każdy lubi żyć w eleganckim, schludnym i przytulnym otoczeniu, gromadząc wokół siebie piękne przedmioty. Oczywiście dekoracja okien może być problematyczna, ponieważ okna dachowe nie są wdzięcznym tworzywem wchłaniającym jak gąbka bogactwo firan i zasłon. Nie oznacza to jednak że takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od naszej kreatywności. Jeżeli wyjątkowo zależy nam na tym, aby nasze okna dachowe wyposażone były w jakieś elementy delikatnych materiałów, możemy pokusić się o zawieszenie ich na ramach, pozwalając na to, aby finezyjnie przerzucone woale delikatnie zwisały z karniszy. Efekt będzie jeszcze lepszy, kiedy całe wnętrze będzie minimalistyczne, przez co okna „wybiją” się na pierwszy plan, dodając uroku całości. Oczywiście okna dachowe stanowią jeden z wyjątków, ponieważ najczęściej decydujemy się na klasyczne rozwiązania w postaci rolet czy żaluzji, które, choć wydawało się, że już dawno wyszły z mody, wracają triumfalnie, podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku firan.

Firanki kojarzą się większości z prostymi białymi tworzywami, które chronią nasze mieszkanie przed wzrokiem nieproszonych gapiów, jednak dzisiaj wchodząc do dowolnego sklepu z tego typu elementami możemy zobaczyć przepiękne drapowania, intrygujące zestawienia materiałów czy też atrakcyjne upięcia, które sprawiają, że wnętrze nabiera zupełnie nowego wymiaru. Chcąc więc dobrze udekorować wnętrze powinniśmy skupić się przede wszystkim na swoich własnych upodobaniach i odczuciach, ograniczając wpływ mody czy też przejściowych trendów, które wcale nie muszą nam odpowiadać i pasować do stylu, w jakim utrzymane jest nasze mieszkanie. Niezależnie więc od tego czy dekorujemy okna dachowe czy też całe powierzchnie ścian, najlepiej byłoby kierować się wewnętrzną intuicją, dzięki której we własnym domu będziemy się czuć jak…w domu.