Praca w przemyśle łatwiejsza dzięki nowoczesnym maszynom


Przestrzeń przemysłowa stale się rozwija, nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy otrzymują możliwość stałego wyposażania swoich zakładów w najnowocześniejsze urządzenia mające za zadanie zwiększać efektywność oraz bezpieczeństwo pracy. Konkurencyjność w branży jest na tyle duża, że niezbędne jest dokładanie wszelkich starań, aby linie produkcyjne posiadały ciągłość pracy, nieprzerywaną przez jakąkolwiek awarię. W magazynach i halach wytwórczych pojawiają się zatem wszelkiego rodzaju udoskonalenia – żurawie i manipulatory przemysłowe, systemy balansujące, chwytaki i wiele innych nowoczesnych rozwiązań pozwalających na sprawne przenoszenie ładunków z jednego miejsca na drugie.

Choć transport bliski ciągle utożsamiany jest z transportem ręcznym, niemożliwe jest wyłączenie z działania wszelkich udogodnień technologicznych. Jeszcze do niedawna wydawało się, że czynnik ludzki zostanie niemal całkowicie wyłączony z produkcji, jednak dzisiaj możliwe jest zaobserwowanie płynnej współpracy pomiędzy człowiekiem a maszyną, z przewagą jednak tego pierwszego. Okazuje się jednak, że wkład technologiczny jest absolutnie nieoceniony, głównie za sprawą żurawi przemysłowych, które odciążają ciała ludzkie i pozwalają na szybsze i efektywniejsze wykonywanie cyklicznych czynności. Żurawie produkowane są w rozmaitych modelach, z czego do podstawowych można zaliczyć żurawie kolumnowe i ścienne – żurawie z wysięgnikiem aluminiowym, żurawie z wysięgnikiem stalowym oraz żurawie specjalne – żurawie z wysięgnikiem łamanym, ze stali nierdzewnej, ze sztywną osią podnoszącą i żurawie przestawne. Każdy z modeli posiada swoją własną specyfikę i przeznaczony jest do wykonywania innych czynności, dlatego też ich zakup uzależniony jest w pierwszej kolejności od charakterystyki określonej linii produkcyjnej. Nawet w obrębie jednego zakładu pracy spotyka się różnorodne systemy pracy, konieczne jest więc zachowanie maksymalnej elastyczności i dopasowanie takich sprzętów, które w pełni będą się wpisywać w możliwości działania.

urazy kręgosłupaW przypadku żurawi z wysięgnikiem stalowym najczęściej wybierane są takie, które posiadają udźwig przekraczający 500kg i są na tyle zwrotne, że dobrze wpasowałyby się w przestrzeń niskich pomieszczeń oraz w te miejsca, w których spodziewany obrót wysięgnika wynosiłby 360 stopni. Żurawie, takie jak chociażby te przedstawione na stronie http://www.dalmec.pl/, wyposażane są najczęściej w ręczne lub elektryczne napędy wózka i obroty wysięgnika, dzięki czemu dostarczają zupełnie nowych możliwości i gwarantują pracę zgodną z oczekiwaniami operatorów. Przemysł stale się rozwija, dlatego też konieczne jest nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań pozwalających na sprawne i bezpieczne transportowanie ładunków a także usprawnianie procesów produkcyjnych, co wymagane jest przez rosnącą w siłę konkurencję. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykonywane było manufakturowo w przeciągu kilkunastu tygodni dzisiaj możliwe jest do realizacji w kilka dni, trudno więc zakładać, że którykolwiek z przedsiębiorców był w stanie pozostać w tyle za swoją konkurencją. Wielu przedsiębiorców nieustannie się rozwija inwestując w sprawne funkcjonowanie swoich firm, dlatego też zakup odpowiednich maszyn traktuje jak inwestycję długoterminową. Oczywiście absolutnym priorytetem jest obecnie bezpieczeństwo, dlatego też niezależnie od tego czy są to profesjonalne żurawie Dalmec czy też produkty innych producentów, zawsze w pierwszej kolejności będą musiały być wyposażone we wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Wspomaganie prac transportowych zgodne ze wszystkimi normami bezpieczeństwa i higieny pracy to podstawa. Nowoczesne urządzenia posiadają szereg zabezpieczeń potwierdzonych oznakowaniami CE, dlatego też każde stanowisko pracy wyposażone w manipulatory czy żurawie przemysłowe ma szansę na przekształcenie się w miejsce ergonomiczne i bardziej przyjazne samym operatorom.

Powtarzanie tych samych czynności może być nie tylko męczące, ale i – w dłuższej perspektywie – szkodliwe dla organizmu zwłaszcza, że normą jest obecnie diagnozowanie u pracowników zajmujących się transportem ręcznym urazów kumulacyjnych, powodujących zwykle nieodwracalne zmiany w organizmie. Wysiłek fizyczny stwarza także duże zagrożenie urazowe. Najczęściej spotykane są skręcenia stawów, zerwania ścięgien, złamania kości czy też uszkodzenia mające bezpośredni wpływ na późniejszy komfort życia – urazy nadgarstków, zwyrodnienia czy bóle kręgosłupa. Oczywiście żaden z elementów nie będzie działał prawidło, jeżeli operatorzy nie będą posiadali podstawowej wiedzy na temat jego obsługi, dlatego też coraz więcej producentów decyduje się na organizowanie cykli szkoleniowych pozwalających na zaprezentowanie maksymalnych możliwości oferowanych przez siebie urządzeń. Ze tego też powodu każde zamówienie pociąga za sobą odpowiedzialność przeszkolenia personelu, który będzie w przyszłości zajmował się manipulowaniem urządzeniem. Nawet jeżeli sterowanie nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności czy kwalifikacji niezbędne jest odpowiednie reagowanie w momencie, kiedy żuraw czy manipulator będzie potrzebował serwisowania lub też kiedy pojawi się problem z utrzymaniem ciągłości zasilania. W przypadku transportu bliskiego operatorzy mogą mieć bezpośredni kontakt z ładunkiem zwłaszcza, że – jak ma to miejsce w przypadku manipulatorów – pracownik w sposób całkowicie intuicyjny może kierować urządzeniem w zależności od własnej wygody czy potrzeb.

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj przemysł bez nowych technologii, można więc zakładać, że producenci będą stale rozwijać swoje koncepcje dostarczając kolejnych urządzeń przyspieszających i ułatwiających wykonywanie pracy.