Tapety w przestrzeni publicznej


Tapety w przestrzeni publicznej

Obecnie w wielu domach oraz miejscach użyteczności publicznej na ścianach w formie dekoracji królują tapety. Jeszcze do niedawna całkowicie zapomniane dzisiaj święcą swój triumfalny powrót. Warto decydować się na tego rodzaju wykończenie ścian. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim współczesne wzornictwo oraz zaawansowana technologia pozwalają na wiele. Tapety ścienne wyglądają więc nie tylko dobrze, ale dodatkowo są bardzo funkcjonalne. Bez przeszkód można więc umieszczać je nie tylko na ścianach domów i mieszkań, ale także restauracji, hoteli, szkół, szpitali, biur, urzędów i w wielu innych miejscach.

Chcąc wytapetować przestrzeń publiczną, należy kierować się kilkoma kryteriami. Obowiązują w tym przypadku bowiem nieco inne zasady niż w kwestii wykańczania i dekorowania mieszkań oraz domów. Przestrzeń użyteczności publicznej rządzi się własnymi prawami i oczekuje nieco innych rozwiązań – przede wszystkich dużo bardziej funkcjonalnych. W związku z tym, wybierajmy te tapety, które są łatwe w utrzymywaniu czystości. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla wszystkich tych miejsc, w których każdego dnia przebywają setki ludzi. Nierzadko bowiem zdarza się, że ktoś brudnym ubraniem lub butem oprze się o ścianę, chlapnie na nią sosem z obiadu lub sokiem, zmoczy mokrym płaszczem. Na tego rodzaju sytuacje, oraz wiele innych, tapety powinny być odporne. Tak przygotowane ściany nie tylko na długie lata zachowują swój świetny wygląd, ale również nie generują dodatkowych kosztów związanych z częstymi remontami. Tapety powinny więc być odporne na wilgoć, ogień, zabrudzenia, ścieranie oraz wpływ silnych środków chemicznych służących do czyszczenia. Takie są między innymi tapety ścienne wykonane z włókna szklanego. Ich odporność na nieubłagany upływ czasu waha się pomiędzy 25 a 30 lat! Producenci zapewniają, że przez cały ten okres tapety wiszą na ścianach w niemal niezmienionym stanie. Można je czyścić, ścierać, myć, opierać się o nie, w końcu – brudzić, a one uparcie będą tkwić na swoim miejscu, wciąż dodając mu wiele uroku.

Jeśli chodzi o tapety ścienne przeznaczone do miejsc publicznych to zwracajmy uwagę na ich wygląd. Ważne, by były w miarę uniwersalne. Muszą bowiem nie tylko pasować do charakteru wnętrza, ale również podobać się możliwie jak największej liczbie osób. Odpowiedni wystrój to połowa sukcesu wielu miejsc. Goście niechętnie będą przychodzić do restauracji, która nie będzie im się podobać, a klienci, na przykład, banku nie będą czuć się w nim wystarczająco komfortowo, jeśli uznają, ze ściany są wykończone w złym guście. To poniekąd wpływa na obniżenie renomy miejsca, a co za tym idzie – również i firmy. Na szczęście sklepowe półki uginają się pod ciężarem najrozmaitszych wzorów i kolorów. Wybierać można spośród mnóstwa tapet ściennych. Najbardziej uniwersalnymi są zupełnie gładkie, ale też w jednolite pasy lub wzory geometryczne. W formie bardziej wyrazistej dekoracji wystarczy zainwestować w jakiś obraz, który zostanie powieszony na wytapetowanej ścianie. A może warto pomyśleć o fototapecie, która razem ze swoją siostrą tapetą, triumfuje wielki powrót do dekoratorskiego świata? W restauracji świetnie sprawdzają się motywy nawiązujące do rodzaju kuchni. Jeśli jest to grecka lub włoska knajpka, dobrze jest umieścić na ścianach śródziemnomorskie krajobrazy, na przykład gaje oliwne. Z kolei w SPA czy salonie kosmetycznym bardzo dobrze odgrywają swoją rolę motywy, które koją nerwy, pozwalają się wyciszyć i zrelaksować, na przykład egzotyczne plaże, morskie fale, lasy tropikalne. Jesteś właścicielem hotelu albo biznesmenem? Pomyśl o fototapecie imitującej jakieś słynne dzieło sztuki.tapety

Decydując się na położenie tapety na ścianie, bez względu na to, czy dotyczy to miejsca o charakterze publicznym, czy mieszkalnym, warto poprosić o pomoc drugą osobę. Wystarczą dwie, aby tapetowanie nie sprawiało trudności oraz nie stało się przyczyną dużego zamieszania i bałaganu. Warto także zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria do tapetowanie, które są niedrogie i dostępne w każdym profesjonalnym sklepie. Dobrym pomysłem jest także poszukanie w Internecie portali, na których zamieszczone są wskazówki, krok po kroku, dotyczące szybkiego i efektywnego tapetowania. W Sieci jest ich mnóstwo. Kolejnym dobrym pomysłem jest po prostu zatrudnienie fachowca lub poproszenie o pomoc osobę, która choć raz w życiu miała do czynienia z naklejaniem tapet na ściany. Dzięki temu prace staną się przyjemniejsze, zdecydowanie prostsze, a efekty końcowe dokładnie takie, jak sobie zaplanowaliśmy.